Kasuta head võimalust - maksa kolmes osas 0% intress ja 0 € lepingutasu!

Uuele liitujale 20 € kätte.

Hakka püsikliendiks ja kanname raha sinu ON24 kontole.

Kliki siia ja võta raha

Turvatool tagab sinu lapse ohutu ja mugava autosõidu

Lapsele õige turvatooli valikul on esmatähtis lapse turvalisus, kuid alahinnata ei tasuks ka mugavust. Turvatooli eesmärk on kaitsta sinu last autosõidu ajal, kuid autosõit on pingevaba ja turvaline ainult siis, kui lapsele ka meeldib turvatoolis istuda. Turvatooli polsterdus, selja- ja käetoed teevad lapsele autosõidu mugavaks ja pakuvad täiendavat tuge. Järgnevast juhendist saad teada, millele peaksid turvatooli ostes tähelepanu pöörama.

Autosõidu ajal tuleb kasutada lapse kasvule vastavat auto turvavarustust seni, kuni lapse pikkus võimaldab last nõuetekohaselt auto turvavööga kinnitada. Laste turvavarustus erineb sõltuvalt laste vanusest, kehakaalust ja pikkusest ning jaguneb järgmiselt: turvahäll, turvatool ja turvaiste.

Lapse esimene turvavarustus - turvahäll

Beebi esimene auto turvavarustus on turvahäll, seda läheb vaja juba sünnitusmajast koju tulles. Turvahälli disain pakub mugavat lamamisasendit ja beebi saab seal mõnusalt ka magada. Turvahällis saab last sõidutada alates sünnist kuni kehakaaluni 13 kg, sõltuvalt lapse suurusest ja kasvust, sobib see enamasti kuni 15 kuu vanusele lapsele. Turvahälli saab kasutada kuni kaalupiirangu saavutamiseni või kuni lapse pea ulatub üle istme serva. Turvahäll tuleb kinnitada autosse selg sõidusuunas ja kinnitamise võimalusi on kaks - kas auto turvavööga või isofix süsteemi abil. Tänu kandesangale on mugav laps koos turvahälliga autost välja tõsta ja endaga kaasas kanda.

Turvatool - pikk kasutusaeg

Kui laps on turvahälli jaoks liiga suureks kasvanud, siis järgmiseks sammuks on turvatool. Erineva suuruse ja võimalustega turvatoolid sobivad erinevas vanuses laste vajadustega. Turvatoolid on jaotatud gruppidesse lapse kaalu, pikkuse või vanuse järgi. Turvatoole on erinevaid ja nende vahel valida võib olla veidi keeruline. Turvatoolidel on suhteliselt pikk kasutusiga, enne ostu tasub uurida erinevaid variante.

Millist turvatooli valida?

Laste turvatoolid on mõeldud kasutamiseks alates teatud lapse kehakaalust või vanusest. Võimalus on näiteks valida turvatool 9-36 kg kaaluvale lapsele või turvatool 15-36 kg kaaluvale lapsele. Kuid võimalik on soetada ka turvatool, mida saab kasutada alates lapse sünnist kuni lapse ~12. aastaseks saamiseni. Sel juhul pääsed turvahälli ostust ja soetada tuleb vaid üks turvatool, mis kohandub lapse suurusega tänu reguleeritava kõrgusega pea- ja seljatoele. Selliste turvatoolide kasutusiga on eriti pikk. Miinuseks on aga see, et seda ei saa koos beebiga autost välja tõsta ja näiteks poodi või külla kaasa võtta.

Turvatooli kinnitamine - sõiduta last seljaga sõidusuunas

Turvatooli saab sõidukisse kinnitada näoga sõidusuunas või selg sõidusuunas. Osad turvatoolid saab paigaldada autosse mõlemas sõidusuunas. Näoga sõidusuunas turvatoolid on lubatud vähemalt 9 kg kaaluvale ja 15 kuu vanusele lapsele. Siiski soovitatakse lapsi sõidutada seljaga sõidusuunas paigaldatud turvavarustuses võimalikult kaua või vähemalt 4. eluaastani. Väikelapse selg ja selgroog on nõrgad ja seljaga sõidusuunas turvatoolis on pinge lapse kaelale ja peale tunduvalt väiksem kui näoga sõidusuunas turvatoolis. Seljaga sõidusuunas oleva turvatooli seljatugi võtab avarii korral vastu suurema löögijõu.

Last saab turvatooli kinnitada kahte moodi:

  • Laps kinnitatakse turvatooli 5-punkti kinnitusega turvarihmadega.
  • Laps kinnitatakse turvatooli turvapadja abil, mis asetatakse lapse kõhule ja mille peale kinnitatakse sõiduki turvavöö.

Isofix turvatool - kiire ja mugav kinnitus

Turvatoole saab autosse kinnitada kahel viisil, kas turvavöö abil või isofix-süsteemi abil. Isofix on spetsiaalne paigaldussüsteem, millega saab selleks sobivaid turvatoole kiiresti ja ohutult autosse paigaldada. Ainult auto turvavööga turvatooli kinnitamisele võiks eelistada Isofix-i, kuna sellega saab turvaistme paigaldamisel vähem eksida ja seega väheneb oht lapsele õnnetuse korral. Tingimuseks on see, et sinu auto on varustatud isofix kinnitustega. Vanematel sõidukitel ei pruugi neid olla, veendu sobivate kinnituste olemasolus enne turvavarustuse ostu. Kui sinu autol puudub isofix-valmidus, siis alternatiiviks on turvavööga kinnitatav turvatool. Osadel turvavööga kinnitatavatel turvatoolidel on kaasas lisaks spetsiaalsed turvarihmad, millega saad turvatooli kindlalt autosse kinnitada. Turvarihmade kinnitamine võtab veidi aega, kuid see on ühekordne tegevus ning annab kindluse, et turvatool on stabiilselt paigal.

Turvatooli kasutusmugavus

Paljud turvatoolid pakuvad kasutusmugavust suurendavaid funktsioone:

  • Eemaldatavad ja pestavad katted. Kui juhtub, et turvatooli katted määrduvad, saab need eemaldada ja ära pesta.
  • 360⁰ pööratav turvatool lihtsustab lapse turvatooli paigaldamist.
  • Seljatoe kaldenurga muutmine võimaldab last näiteks magamise ajal mugavamasse asendisse sättida.

Turvatool on turvaline õige kasutamise korral

Turvatool tagab autosõidu ajal maksimaalse ohutuse vaid siis, kui seda kasutatakse õigesti. Seepärast järgi lapse turvatooli puhul õiget paigaldust. Turvatooli sõidukisse kinnitamisel tuleb järgida tootja juhendit. Osadel turvatoolidel on vastavad indikaatorid, mis aitavad vältida turvavarustuse kinnitusvigu. Kui asetad turvatooli sõidukisse, veendu, et kõik rihmad oleksid pingul ja kohandatud lapse järgi, tooli turvarihmad peavad olema reguleeritud vastavalt lapse suurusele.

ON24-s müüdav auto turvavarustus vastab Euroopa ohutusstandarditele. Turvatoolidel on peal ka vastav märge, mis kinnitab, et toote turvalisust on testitud.

Laste turvaiste

Turvaiste sobib lapsele, kes on piisavalt pikk, et 3-punktiline turvavöö istuks kehal optimaalselt. Laste istumisalus võimaldab last auto turvavööga nõuetekohaselt kinnitada. Kõrgendatud istumisasendi tõttu jookseb auto turvavöö üle lapse ülakeha ettenähtud viisil.

Last võib sõidutada laste istumisalusel alates kehakaalust 15 kg, kuid parem on last võimalusel sõidutada turvatoolis. Istmekõrgendused ei paku lapsele õnnetuse puhul kaitset ega tuge. Tänu peatoele ja küljekaitsmetele on turvatoolid kindlasti turvalisemad. Seepärast ei tasu istumisaluse kasutuselevõtmisega kiirustada. Millal on õige aeg turvaiste autosse paigutada? Üldiselt kehtib nõuanne - laps on turvatoolist välja kasvanud juhul, kui lapse õlad on õlarihmade avast 2 cm kõrgemal.

Kokkuvõte: parim turvatool on mugav ja turvaline

Turvatooli eesmärk on pakkuda lapsele ohutut ja rahulikku autosõitu. Kuna turvatooli kasutusaeg on küllaltki pikk, on mõistlik enne turvatooli ostu tutvuda erinevate mudelitega.

  • Laste turvatoolid on jaotatud gruppidesse lapse kaalu, pikkuse või vanuse järgi.
  • Turvatoolid on võimalik sõidukisse kinnitada näoga sõidusuunas või selg sõidusuunas või ka mõlemas suunas.
  • Turvatoole saab sõidukisse paigaldada auto turvavöö abil või eriti turvalise ja kiire isofix-süsteemi abil. Osadel turvavööga kinnitatavatel turvatoolidel on lisaks kaasas turvarihmad stabiilseks kinnitamiseks.
  • Turvatool on turvaline vaid õige kasutamise korral.
  • Osad turvatoolid pakuvad kasutusmugavust suurendavaid võimalusi, nt pestavad katted, seljatoe kaldenurga muutmine, pööratav turvatool.

Sõiduta oma last eakohasel viisil ja telli juba täna turvatool ON24-st!

Kvaliteetse turvatooli ostmine on oluline investeering. Kui sa ei soovi selle eest korraga tervet summat välja käia, tutvu meie järelmaksu võimalustega. Taotle järelmaks kiirelt ja lihtsalt läbi interneti. Info ON24 järelmaksu kohta leiad siit.