Kasuta head võimalust - maksa kolmes osas 0% intress ja 0 € lepingutasu!

Söögilauad, söögilaua toolid

Söögilauad ja söögilaua toolid on kodu südameks.

Söögilauad ja söögilaua toolid moodustavad olulise osa iga kodu söögitoast või köögist, luues koos hubase keskkonna. Tule leia kõik vajalik oma söögituppa meilt!

Uuele liitujale 20 € kätte.

Hakka püsikliendiks ja kanname raha sinu ON24 kontole.

Kliki siia ja võta raha

Söögilaud - sinu kodu sotsiaalne keskus

Söögilaud on koht, kus pere ja sõbrad istuvad ja veedavad palju aega einestades. Kui majas kogunevad kõik sinu söögituppa, saab lauast kodu sotsiaalne keskus. Lisaks kujundab söögilaud kogu ruumi oma suuruse ja stiili kaudu. Nii et söögilaua valimisel peaksid arvestama nii funktsionaalsete kui ka esteetiliste aspektidega.

Allpool oleme kokku võtnud kõige olulisemad punktid, mida söögilauda ostes kaaluda, et leiaksid just endale kõige sobivama söögilaua.

Sisukord

Söögilaud on kogu ruumi keskmes

Söögilaud on enamasti kogu ruumi fookuspunkt, kuhu kogunetakse oma pere ja sõpradega. Erinevalt diivanilauast või töölauast, pole see lihtsalt ruumi kujunduse kõrvalosatäitja ega ole seotud ainult konkreetse kasutusfunktsiooniga. Kuigi sõna “söök” on laua nimetuses, saad ka söögilaua taga töötada, käsitööd teha või mängida. Seepärast on vaja veenduda nii selles, et söögilaud sobiks ruumi mugavalt, kui ka selles, et söögilaud sobiks nii sinu toa interjööriga, täiendaks sinu kodu kujundust ning võimaldaks tegeleda laua taga lisaks söömisele ka muude tegevustega.

Söögilaua valimisel soovitame olla ettevaatlik trendide järgimisega. Söögilaud peaks vastu pidama vähemalt viis kuni kümme aastat. Kui sinu söögilaud on midagi liiga erilist, liiga paljude eriliste detailidega, võid ühel päeval oma lauda vaadates mõelda, et mis sul küll arus oli seda lauda ostes? Söögilaud võiks olla lihtne ja vastupidav.

Parim söögilaud on selline, mis vastab sinu eelarvele, on tugeva konstruktsiooniga, sobib konkreetsesse ruumi ja millel on stiil, mida armastad aastaid. Õige söögilaua valimisel peaksid arvestama mõningate põhifaktoritega.

Söögilaua suurus

Kuna söögilaud on väga suur mööbliese, tuleb arvestada ka selle ümber oleva ruumiga. Lisaks laua enda pinnale, on vaja, et kõigil külgedel oleks vähemalt 90 cm “hingamisruumi”, et mugavalt toolil istuda ja ruumis ringi liikuda. Mida rohkem ruumi on, seda parem. Ükskõik, kas laud on osa mitmeotstarbelisest ruumist või eraldi söögitoast, alusta söögilauale mõeldud ala pikkuse ja laiuse mõõtmisest. Seejärel lahuta neist kahest mõõtmisest umbes 180 cm, et saada plaanitud alale sobiva söögilaua pikkus ja laius.

Järgmisena mõtle, kuidas kavatsed lauda kasutada. Iga koht laua taga vajab u. 60 cm laua ruumi, suuremõõtmelised toolid vajavad veelgi rohkem.

Mööblieseme "visuaalne kaal" võib mõjutada seda, kui suur see ruumis tundub. Mööbliese võib küll tehniliselt sobida, kuid tundub tohutult suur, kui see on tume või massiivne, raskelt mõjuv ese või kui see on liiga lähedal muule mööblile.

Suurema mööblieseme visualiseerimiseks leia aeg, et tähistada ruumis vajalik põranda pikkus ja laius näiteks kasutades maalriteipi. Proovi tähistada ka laua kõrgus. Näiteks võib keegi seista mõõdulindiga laua jaoks tähistatud ala nurkades, see on abiks laua suuruse ette kujutamisel. Võib ka lauale mõeldud ruumi täita muude mööbliesemetega (nt. paari tooliga) ja astuda paar sammu tagasi, et seda eemalt vaadata.

Õnneks ei ole väga suur probleem, kui pärast On24 Sisustuskaubamajast tellimist selgub, et söögilaud ikkagi ei sobi sinu ruumi. On24-st tellitud mööbliesemed saab tagastada ning sulle tagastatakse kogu raha. Tava mööblipoodidesse reeglina ei saa ostetud kaupu tagastada, heal juhul saab kaupu vaid ümber vahetada.

Söögilaua laius

Nii nagu laua pikkuse puhul, on sobiva söögilaua jaoks ülioluline, millist laiust valida. Suunisena veendu, et laua otsas saaks üks inimene mugavalt istuda. Vähemalt 70 cm oleks laua minimaalne laius, kui on vaja üsna kitsast lauda. See laius tuleb mõõta laua jalgade vahelt, et saaksid mugavalt laua otsas istuda.

Kui laua pikemal küljel peab istuma rohkem kui üks inimene, on alati parem arvestada natuke suurema laiusega, et vasakule ja paremale lauanaabritele piisavalt ruumi jätta. Rusikareegel laua laiuse kohta on see, et iga söögikoht vajab umbes 40 cm sügavust. Kui kaks inimest istuvad üksteise vastas, on vaja vähemalt 80 cm laiust lauda.

Kui sul pole palju ruumi, võid kasutada pikendatavat söögilauda. Pikendatavate laudade eeliseks on see, et need säästavad igapäevaelus ruumi, kuid neid saab vajadusel suurendada, et pakkuda istekohti rohkematele inimestele.

Vähese ruumi korral võib kasutada ka klapplauda. Klapplaudade eeliseks on samuti ruumi säästlikkus, kuid nende eripäraks on see, et enamasti paigutatakse need seina äärde või seina külge.

Milline peaks olema söögilaua kõrgus?

Tooli ja laua kõrguste kohta on mõned põhireeglid, et kõik saaksid mugavalt söögilaua taga istuda. Tavaliselt on toolid ja lauad standard kõrgustega, nii et eriti ei peaks selle pärast muretsema. Söögilaud on tavaliselt umbes 78 cm kõrge ning standard kõrgusega toole saab seal väga hästi kasutada. Siinkohal kehtib järgmine reegel: tooli pinnast laua alumise servani peaks olema umbes 30 cm vaba ruumi. Kui toolidel on käetoed, peavad need mahtuma laua alla.

Nõuanne: kui ostad söögitoakomplekti, mis sisaldab laudu ja toole, võid olla kindel, et laud ja toolid sobivad nii mõõtmete kui stiili poolest omavahel kokku. Söögilaua kuju valimisel mõtle oma vajadustele.

Kandiline söögilaud

Kõige tavalisemad on kandilised söögilauad, seega leiad nende hulgast suurima valiku erinevaid stiile ja suurusi. Klassikalisel söögilaual on ristkülikukujuline lauaplaat, millel on all neli jalga. See kuju rõhutab vastupidavust ja seda saab kombineerida lisaks toolidele ka pinkidega. Ristkülikukujulise söögilaua võid paigutada ruumi keskele või vastu seina siis, kui ruumi napib. Nii saab seda hõlpsasti integreerida erinevatesse ruumi kontseptsioonidesse.

Kandiliste söögilaudade suurus varieerub väikestest maksimaalselt neljale inimesele mõeldud mudelitest kuni suurte pikkade laudadeni, kuhu mahub kuni kümme inimest. Kuna külalised saavad tänu ristkülikukujulisele kujule istuda tihedalt ja vestelda üle laua, on ka pikkade laudade taga hea suhelda.

Ruudukujuline söögilaud: ruumi kokkuhoid väikestele ruumidele

Ruudukujuline söögilaud on üks kandilise söögilaua erivorm, millel on neli võrdse pikkusega külge ja mis tavaliselt mahutab igale küljele ühe tooli. Ruudukujuline söögilaud sobib hästi väikestesse köökidesse ja seda saab ruumi hästi ära kasutades asetada ühe küljega vastu seina või kahe küljega toanurka. Isegi väikesed ruudukujulise söögilauaga köögid ei tundu olevat ülerahvastatud.

Ümmargune söögilaud või ovaalne söögilaud

Ümarad või ovaalsed lauad võivad olla suurepärased pidude pidamiseks ja vestlusteks, sest puudub laua ots ja kõik saavad kõigiga võrdselt rääkida. Inimeste mahutamise osas piirab sind ainult laua ümbermõõt. Ümara laua puhul võid kaotada natuke ruumi roogade serveerimiseks, juhul kui ümara või ovaalse laua ümber on tihedalt toole paigutatud.

Ümmargune või ovaalne laud annab sulle veidi rohkem ruumi liikumiseks, kuna puuduvad lauanurgad, kuid samas laud ise on suure pinnaga. Väiksemate ristkülikukujuliste ruumide jaoks võib ovaalne laud olla parim valik.

Suur, ümmargune söögilaud tuleb paigutada avarasse söögisaali omaette, samas kui väike bistroolaud kahele inimesele mahub ka väiksematesse köökidesse.

Pikendatav söögilaud: praktiline ja muudetav

Sinu peres on igapäevaselt ainult neli liiget, kuid nädalavahetustel käib sul külalisi ja sünnipäevadel ja pühade ajal tuleb hulk sugulasi külla? Pole probleemi, kui sul on pikendatav söögilaud. Mõne lihtsa sammuga muutub sinu söögilaud oluliselt pikemaks ja kõik külalised mahuvad istuma. Laua pikendamiseks tõmbad välja täiendava pikendusplaadi või kinnitad pikendusplaadid laua otstesse või keskele: see muudab nelja inimese laua pikaks lauaks. Ümmargused lauad muutuvad pikendatuna ovaalseteks laudadeks. Pärast kokkusaamise lõppu saad oma söögilaua sama kiiresti tagasi väikeseks muuta. Lisapinnana näiteks toitude hoidmisel võib kasutada ka abilauda.

Pööra tähelepanu lauajalgadele

Lauajalad võivad mõjutada seda, kui palju inimesi saab laua taha mahutada. Vaja on kindlaks teha, et lauajalad ei tungiks liiga palju inimeste jalaruumi. Pööra tähelepanu lauajala paksusele ja nende asukohale. Üldiselt jätab peenemate jalgadega laud ning nurkades olevate jalgadega laud rohkem ruumi lisakohtade paigutamiseks.

Vali oma stiilile sobivast materjalist laud

Söögilaua materjali valimine võib olla keeruline. Õige materjali valimiseks pead leidma tasakaalu hinna, hooldusmugavuse ja kodus stiili vahel ning laud, mis ei vasta ühele neist, võib tähendada ostuotsust, mida hiljem kahetsed. Tihti kasutatakse söögilaua valmistamisel mitut materjali, näiteks lauaplaat on klaasist kuid jalad metallist jms. Kõige olulisem ja nähtavam osa on söögilaua plaat. Siin on kõige levinumad söögilaudade materjalid ja mida igaühega arvestada:

Puit: looduslik ja maalähedane

Täispuit on klassikaline materjal, kuna see on vastupidav ja kergesti parandatav. Tamm, mänd ja kask on kõige levinumad materjalid. Kuid ON24-st võib leida ka akaatsiast, pöögist, mangopuidust, kummipuust ja india roosipuust laudu.

Täispuit on kõige populaarsem, kuigi see on sageli kõige kallim, eriti tammepuidust söögilaud. Tootjad teevad pidevalt tööd täispuidu hinna langetamise nimel. Odavamate täispuidust söögilaudade hinnad algavad u. 70.- eurost. Kuid suuremate tammepuidust laudade hinnad võivad ulatuda 2000.- euro lähedale.

Täispuit paisub ja tõmbub kokku kuumuse ja niiskusega ning võib näidata välja kriimustusi ja kulumist, kuid seda on üsna lihtne parandada.

Puiduimitatsiooniga mööbliplaat

Mööbliplaadi puhul liimitakse puitlaastplaadile, vineerile või muule plaadile väga õhuke täispuidu spoonikiht (või materjal, millele on trükitud puidu välimus). Sellised materjalid on enamasti väga kvaliteetsed, kauakestvad ja lihtsalt hooldatavad. Need on kergemad ja oluliselt soodsamad kui puidust söögilaud. Inimesed siiski tihti ei tunneta neid materjale kvaliteetsena ja peavad neid odavaks, kuigi funktsionaalsuselt ning vastupidavuselt võivad need olla paremad kui täispuit.

Keraamika ja kivi

Söögilaudade puhul kasutatakse keraamikat selliselt, et mööbliplaadist lauaplaat kaetakse keraamikaga või kiviplaadiga. Kivi ja keraamika on vastupidavad materjalid ning need näevad ka kallid ning ilusad välja. Need võivad olla ka üsna rasked. Keraamika ja kivi hind on kallim kui puit ja teised materjalid ja sellisest materjalist laudade hinnatase on suurusjärgus 1000 eurot ja sellest ülespoole.

Klaas

Klaasist lauaplaate võib valida kirgaste, mattide või toonitud versioonide seast. Need on suhteliselt odavad ja võivad luua avarama ruumi tunde. Isegi suur laud ei tundu tänu läbipaistvale lauaplaadile mahukas. Tänu spetsiaalsele töötlemisele on klaasist söögilauad stabiilsed ja kriimustuskindlad. Ehkki klaas pole niiskuse suhtes vastuvõtlik, võib see kuumusest puruneda või lõheneda. Klaasile jäävad ka lihtsasti sõrmejäljed näha. Hea klaasist lauaplaat võib vastu pidada aastakümneid, kui sa pole liiga kohmakas ja seda kogemata ära ei lõhu.

Mõtle ka söögilaua toolide peale

Kõige olulisem söögilaua toolide juures on, et nad mahuksid laua äärde ja sobiksid söögilaua stiiliga. Kui sul on toolid olemas ja otsid lisaks lauda, siis tuleb suuresti lähtuda toolide suurusest ja stiilist uue laua valimisel. Kui aga otsid nii toole kui lauda, on hea mõte alustada söögilaua valikut just söögilaua komplektidest, kus laud müüakse koos sobivate toolidega. Sel juhul on kindel, et toolid ja laud sobivad omavahel nii stiililt kui suuruselt. Komplektina ostmine tuleb tihti ka kokkuvõttes soodsam kui laud ja toolid eraldi ostes.

Oma söögilauaga sobivaimate toolide valimise kohta saad lähemalt lugeda siit.

Nõuanded söögilaudade puhastamiseks ja hooldamiseks

Enamikke söögilaudu on lihtne hooldada, kuna söögilauad on mõeldud koormusele vastu pidama. Üldiselt järgi oma laua puhastamisel alati tootja juhiseid ja katseta uut puhastusvahendit enne kasutamist silmatorkamatul kohal.

Puit vajab õli või vaha

Puidust ja puittoodetest valmistatud laudade õige hooldus sõltub pinnast. Vahatatud ja õlitatud lauaplaate saad puhastada iga päev niiske lapiga. Peaksid vältima tugevaid plekke, näiteks kohvi - need võivad tungida sügavamatesse puidukihtidesse. Kui selline plekk või sügavam kriimustus on tekkinud, saab äparduse tavaliselt eemaldada peene liivapaberiga (tähelepanu: lihvi alati puidukiudude suunas ja seejärel töötle uuesti õli või vahaga!).

Lakitud puitpindu on veelgi lihtsam hooldada: lakikiht kaitseb puitu vedelike eest ja seda saab igapäevaselt ka puhastusvahendiga puhastada. Et sinu söögilaud säilitaks sära pikka aega, võiksid seda regulaarselt sobiva lakiga üle lakkima.

Klaasi saab kiiresti puhastada

Kui oled mõnda aega oma klaasist söögilauda kasutanud, märkad, et tolmu ladestumist ja sõrmejälgi pole võimalik vältida. Kuid see pole probleem, sest siledat klaasplaati on lihtne puhastada. Niiske lapi ja klaasipuhastiga saab eemaldada peaaegu kõik jäljed. Puhasta söögilaud triipude eemaldamiseks seemisnahaga.

Söögilauda ostes peaksid veenduma, et pind oleks korralikult töödeldud, et söögilaud peaks vastu ka siis, kui nuga söömise ajal käest kukub. Kergeid kriimustusi saad ise parandada poleerimispastaga, professionaalsem hooldus võib olla vajalik, kui tekivad sügavamad kriimustused.

Kokkuvõte: sinu kodu jaoks sobiv söögilaud

Et leida söögilaud, mis sobiks täpselt sinu vajadustele, on siin ülevaade olulisest teabest:

  • Söögilauad väikestele köökidele: ruudukujulised lauad on ruumis paremini kasutatavad kui ümarad lauad, kuna neid saab asetada ühe küljega vastu seina. Klaaslauad näevad välja õrnemad ja õhulisemad kui täispuidust lauad, mistõttu need sobivad ka köögilaudadeks.
  • Suurte söögitubade söögilauad: ümarad söögilauad vajavad palju ruumi ja need peab paigutama avarates tubades omaette. Rusikareegel: iga inimene vajab 60 x 40 cm suurust ala, et end lauas mugavalt tunda.
  • Õige suurus: arvuta iga inimese kohta 40 cm sügavust ja 60 cm laiust. Näiteks laua suurus 120 x 80 cm sobib hästi neljaliikmelisele perele.
  • Õige kõrgus: laua kõrgus peab vastama toolide kõrgusele ja vastupidi, seega vali mõlemad vastavalt. Söögilaudade standardkõrgus on 70–80 cm.
  • Ümmargune või nelinurkne: ümmarguse laua eeliseks on see, et kõik istujad saavad üksteisele otsa vaadata, nelinurkse söögilaua saab ruumi kokkuhoiuks lükata vastu seina või nurka.
  • Kas soovid sõpru või sugulasi õhtusöögile kutsuda, kuid ruumi on vähe? Siis tasub kaaluda pikendatavaid söögilaudu.

Kvaliteetse söögilaua ostmine on mõistlik investeering, kuid söögilaua eest korraga makstav summa võib olla suhteliselt suur. Paljudel inimestel pole sellist summat korraga pangakontol või on plaanis teha muid kulutusi. Selle probleemi lahendamiseks on järelmaks. Järelmaksu taotlemine on lihtne ja see käib kiirelt läbi interneti. Järelmaksuga ostes pole vaja maksta korraga suurt summat, vaid maksad oma ostu eest hiljem väiksemate osade kaupa, pikema aja jooksul. Info ON24 järelmaksu kohta leiad siit.

Millised on kõige populaarsemad tooted kategoorias söögilauad, söögilaua toolid aastal 2023?

Millised on hetkel kõige suurema soodustusega tooted kategoorias söögilauad, söögilaua toolid?

Millised on kõige uuemad tooted kategoorias söögilauad, söögilaua toolid?