×

Püsikliendikonto loomiseks on vajalik toimiva e-posti aadressi olemasolu.

Registreeru
aiamööbel

Millist diivanit valida?

Diivan on elutoa lahutamatu osa. Diivani funktsioone on mitmeid, veel rohkem on aga erinevaid disainilahendusi. Selleks et oma korterisse just see õige soetada, tasuks enne erinevate diivanite kohta pisut uurida.

Esiteks tuleks läbi mõelda, milline on diivani peamine funktsioon ruumis. Sellest oleneb ka mööblitüki asukoht. Osa diivaneid on mõeldud kasutamiseks vaid seina ääres ja seetõttu võib nende tagumise külje viimistlus pisut tagasihoidlikum olla. Toa keskele võib valida mõlemast küljest kasutatava diivani.

Konstruktsioon

Mõnikord peab teleridiivan täitma ka külalistevoodi kohta. Sel juhul tuleb silmas pidada, et voodina kasutatav sohva kulub kiiremini ning pole nii mugav - kui tavaliselt on diivanipadja all vedrud, siis lahtikäiva diivani puhul asetatakse padi tihti otse voodimehhanismile.

Kattematerjal

on diivani juures väga oluline. Sellest olenevad nii sohva välimus kui praktilisus. Eriti suurt tähelepanu tuleks kattematerjalile pöörata siis, kui majas on loomad või väikesed lapsed.

Kangaskatted

Kangaskatte eeliseks naha ees peetaksegi peamiselt kanga, kui materjali soojust ja pehmust. Kanga puudus naha kõrval on aga väiksem vastupidavus – nahk kui looduslik materjal muutub kuludes loomulikumaks, kangas seevastu aga kulub õhemaks ning värvitoonid tuhmuvad. Lisaks määrdub kangaskate rutem, sest riie imab vedelikke ja rasu. Ka loomakarvad haakuvad kangaskattega paremini. Seepärast nõuab selline diivan suuremat tähelepanelikkus ja tihedamat hooldust.

Kangaskatte valikul tasub meeles pidada paari lihtsat asja. Näiteks sissepressitud mustriga samet ei näita plekke välja ning seega pole hoolduse osas nii nõudlik. Üldiselt ühevärvilised ja heledad kangad suuremas majapidamises kaua ilusad ei püsi.

Nahk

Mööblitööstuses kasutatakse enamasti veisenahka, mis on läbinud ligi kolmkümmend töötlusetappi, alustades parkimisest, lõpetades värvimise ja mustri pressimisega. Kõik defektid on nahalt töötluse abil eemaldatud. Erinevate töötlusetappide tulemusel on naha poorid kaetud. Seega ei ima materjal enam vedelikke ning pole ka mustusele eriti vastuvõtlik. Tänu tugevale töötlusele võib nahka puhastada ka niiske lapiga. Kõige selle juures säilib aga siiski naha naturaalne pehmus ja aja möödudes muutub diivan järjest mugavamaks.

Naha imitatsioon

Mööblitööstuses kasutatavad materjalid on arenenud tänapäeval nii kaugele, et kogenematul inimesel on praktiliselt võimatu silma järgi eristada naturaalset nahka kvaliteetsest naha imitatsioonist. Ka kunstnaha muud omadused lähenevad naturaalse naha omadustele. Nii vastupidavus, hooldamine kui inimsõbralikkus on sarnased naturaalsele nahale. Tehisnaha hind on soodsam naturaalse naha hinnast kuid veidi kallim kangaskattest.

Õige asukoht

Uuele diivanile õiget toanurka otsides tuleks meeles pidada, et nii nahk- kui kangaskattega mööblit ei tohi jätta otsese päikesevalguse kätte. Tugevad valgusallikad pleegitavad materjale. Samuti tuleks diivan asetada vähemalt kolmekümne sentimeetri kaugusele ahjust, radiaatorist või teistest küttekehadest. Liigne kuumus kuivatab nahka ning ka kangaskattele ning kunstnahast diivanile ei mõju kuumus kuigi hästi.

Hooldamine

Kangaskatte pesemise või keemilise puhastuse juures peaks kindlasti jälgima materjali ning puhastusvahendite juhendeid. Ettevaatlik tuleks olla veini, kirjutusvahendi ja muude raskestieemaldatavate plekkide suhtes.

Kangaskatet peaks põhjalikumalt puhastama vastavalt vajadusele, kuid liigne pesemine pole materjali hea väljanägemise huvides kasulik. Tolmu ja purukesi aitab mistahes kattematerjaliga diivanilt edukalt eelmaldada tolmuimeja.

Nahkse mööblieseme puhul aitab juhuslike plekkide vastu niiske lapp. Vajadusel võib kasutada veel seebivett, seejärel tuleb aga nahk niiske lapiga üle puhastada.

Põhjalikumat puhastust vastavate hooldusvahenditega vajaks nahkdiivan vähemalt korra aastas. Iga-aastast hooldust tehes ei maksaks kemikaalidega eriti liialdada, see vähendab naha vastupidavust. On olemas nii kergema- kui tugevamatoimelisi hooldusvahendeid. Kui plekid ja mustus pole liialt sügavale imbunud, võiks esimestel aastatel piirduda nõrgematoimelisemate vahenditega. Võimalusel vältida lahusteid, need võivad olla küll efektiivsed plekkide eemaldamiseks, kuid nahksele materjalile kahjulikud.

Uut nahapuhastusvahendit peaks enne hooldusprotseduuri alustamist katsetama diivani vähenähtaval küljel. Tihti on aga diivani taustosas (kehaga mitte kokkupuutuvas osas) kasutatud sarnase väljanägemisega kunstnahka ning hooldusvahendi testimine ei pruugi seega sama tulemust anda. Iga konkreetse hooldusvahendi puhul tuleb kindlasti järgida kasutusjuhendeid.

Puhastamisel oleks mõistlik vältida hõõrumist ja nühkimist. Hoogsad liigutused kulutavad nahka, samas kui ka lihtsa „tupsutamisega“ tekib kattes piisav vaakum, et mustus materjalist välja tõmmata. Peale puhastust tuleb nahal loomulikul moel õhu käes kuivada lasta. Mitte mingil juhul ei tohi nahka fööni või puhuriga kuivatama hakata.

Peale igat hoolduskorda tuleks diivan korralikult sisse kreemitada. See annab nahale kaitsekihi ning diivan ei määrdu nii kergesti. Samuti aitab kreemitamine liigse kuivuse vastu - nahk jääb pehmeks ning on seega vastupidavam ja kaunim.

Pole olemas ühte ja õiget diivanit. Igaüks võib valida omale meelepärase ja kui oma sohvat õigesti hooldada, peab see kaua vastu ning näeb ka aastate pärast hea välja.

ON24 ajakirjanduses

ON24 ajakirjanduses
© 2020 ON24 AS
CollectNet'i pakirobot SmartPost pakiautomaat Krediitkaardid: VISA, MasterCard, Maestro ON24 järelmaks Liisi Konto Bigbank Turvaline ostukoht