×

Püsikliendikonto loomiseks on vajalik toimiva e-posti aadressi olemasolu.

Registreeru
aiamööbel

Kuidas valida madratsit?

Inimene veedab voodis ligikaudu kolmandiku oma elust ning madratsi mõju une kvaliteedile ei tohiks alahinnata. Samas on üsna tavapärane, et inimesed ei pööra sellele teemale piisavalt tähelepanu. Parafraseerides toitumisteadlasi võiks öelda: „Oled see, millel magad“ ehk teisisõnu - selleks, et hommikul oleks hea ja värske tunne, on vaja magada kvaliteetsel madratsil. Lisaks madratsi valmistamisel kasutatud materjalidele, mõjutab madratsi kvaliteeti ka selle vanus. Madratsit on soovitatav vahetada keskmiselt 6-7 aasta järel.

Eestis ja Skandinaavias on ajalooliselt olnud au sees vedrudega madratsid. Samal ajal magab enamus lõuna-eurooplasi ilma vedrudeta madratsitel. See on paljuski kinni traditsioonides ning selles, et näiteks Eestis ei pea enamik inimesi siiamaani traditsioonilist porolooni kvaliteetseks materjaliks hoolimata sellest, et materjalitööstuses on toimunud selles valdkonnas hiiglaslikud arengud.

Madratsite vedrustus

Kui teie valik on langenud vedrudega madratsi kasuks, siis võiksite eelkõige kaaluda pocket- ehk taskustatud vedruplokiga toodet. Pocket-vedruplokk, kus kõik vedrud on pakitud omaette kotikestesse, pakub kehale magamisel paremat tuge, kui klassikaline bonell-vedruplokk kus vedrud on omavahel traadiga ühendatud, see tähendab, et kui toetada end madratsile, siis liiguvad kaasa ka teised vedrud.

Nendele, kes soovivad oma magamiskvaliteeti veel rohem panustada, võib soovitada multipocket-vedruplokki. Nagu nimigi viitab, on tegemist pocket-vedruploki edasiarendusega, kus pakitud vedrusid on ühe ruutmeetri kohta 2-korda rohkem. Suur vedrude arv peab tagama eriti täpse keha toestamise ning seeläbi ka sügavama une.

Lisaks mängib madratsi valikul rolli ka vedrutraadi läbimõõt ehk siin on põhimõte järgmine, mida peenem traadi läbimõõt näiteks 1,7mm seda pehmem madrats ja mida jämedam traadi läbimõõt 2,3mm seda jäigema madratsiga on tegu. Siinkohal tasub tähelepanu pöörata ka vedrude arvule m² kohta, ehk kui on vedrutraadi läbimõõt näiteks 2mm ja vedrusid on 1m² 110tk ja teisel madratsil millel on samuti on vedrutraadi läbimõõt 2mm ja vedrusid on 1m² 120tk siis on viimane jäigem kuna sellel on rohkem vedrusid 1m² kohta.

Madratsite polsterdus

Madratsi sisumaterjalidena kasutatakse tänapäeval enamasti klassikalist porolooni, selle vetruvamat edasiarendust high-resiliance porolooni ning lateksit. Viimasel ajal kogub populaarsust memory ehk visco poroloon, mis järgib eriti täpselt kehakumerusi ning pakub seeläbi lihaskonnale maksimaalset tuge. Miinuseks on selle materjali „hangumine“ madalamatel temperatuuridel. Need, kes hindavad eriti jäika madratsit, võiksid kaaluda kookose kihiga madratsi ostmist.

Polsterduse juures tasuks uurida ka seda, milliseid lisakihte madratsis veel on kasutatud. Näiteks loovad lisaväärtust puuvilla ja villa kiht. Puuvillaga vooderdatud pool on mõeldud kasutamiseks suvisel perioodil, villaga pool talvisel. Samuti tasub jälgida, millise paksusega vatiini on madratsi katte õmblemisel kasutatud. Paksem vatiin lisab tootele kohevust ja pehmust. Madratsi ostmisel tuleks uurida ka seda, kas madratsi kate on eritöötlusega või mitte. Hea näitena võib tuua Sleepwelli madratsid, mille teatud mudelite puhul on kasutatud eritöötlusi Sensity ja Tempsmart. Esimene vähendab allergiat ja takistab tolmulestade teket ning teine reguleerib magamistemperatuuri.

Madratsite mõõtmed kaheinimese voodis

Eriti oluline on madratsi laiusele mõelda kaheinimese voodile madratsit ostes. Nii nagu kõigi voodite puhul, on ka kaheinimese voodi puhul madratsi mõõtude aluseks voodi mõõdud. Voodite enimlevinud standardpikkus on 200cm ja kaheinimese voodite laiused varieeruvad. Kaheinimese voodisse madratsit ostes on võimalik osta üks lai kaheinimese madrats nt. 180 cm laiune, või selle asemel hoopis kaks 90cm laiust madratsit, mis panna vood raami sisse kõrvuti. Kahe kitsama madratsi ostmisel on mitu olulist eelist:

  • Kui ühel madratsil olev inimene pöörab külge, pole see kõrvalolevale inimesele madratsi kaudu tunda, sest madratsite vedrustused on sõltumatud ja ühe liigutamine ei mõjuta teist
  • Kui ühes voodis magavatel inimestel on suur kehakaalu erinevus, on võimalik valida erineva jäikusega madratsid, kergemale pehmem ja raskemale jäigem.
  • Kahe kitsama madratsi transport ja käitlemine on oluliselt lihtsam kui ühe suure madratsi puhul. Suur kaheinimese madrats on nii suur, et ühe inimesega madratsit tõsta, ümber pöörata, kloppida jne. on peaaegu et võimatu. Kahe väikese puhul on see oluliselt lihtsam ja mugavam.
  • Lihtsam on voodit korrastada kahe väiksema madratsi puhul kui ühe suure puhul.

Kahe väiksema madratsi kasutamise miinuseks on kokkuvõttes veidi kõrgem hind. Tihti arvatakse ekslikult, et kahe kõrvutiasetseva madratsi puhul tekib madratsitele oluline vahe ning see on häiriv, kuid see pole nii - madratsid on voodiraamis nii tihedalt kokku surutud, et madratsite vahekohta pole tunda.

Lõppkokkuvõttes paistab, et kahe kitsama madratsi eelised kaheinimese voodis kaaluvad üles ühe suure madratsi eelised, nii et tasuks kindlasti kaaluda kahe kitsama madratsi ostmist.

Kattemadratsid

Madratsi ostmisel tasub tähelepanu pöörata ka kattemadratsitele, mis lisavad põhimadratsi täiendusena üsna tuntavalt magamismugavust ning loomulikult kaitsevad põhimadratsit määrdumise eest ja pikendavad selle eluiga. Kattemadratst kasutades on ka voodi korrastamine oluliselt lihtsam - voodilina servade panek alusmadratsi alla on ebamugavam kattemadratsi puhul.

Seega esialgselt liigsena tunduv lisakulutus kattemadratsi ostmisel võib lõppkokkuvõttes osutuda tasuvaks investeeringuks mis lisab oluliselt mugavust ja une kvaliteeti.

ON24 ajakirjanduses

ON24 ajakirjanduses
© 2020 ON24 AS
CollectNet'i pakirobot SmartPost pakiautomaat Krediitkaardid: VISA, MasterCard, Maestro ON24 järelmaks Liisi Konto Bigbank Turvaline ostukoht