Maksa kolmes osas 0% intress ja 0 € lepingutasu!
Mööbel ja sisustus - ON24

Kuidas valida madratsit?

Kui plaanite madratsit osta, kuid ei tea, milline madrats valida, siis oleme teie jaoks loonud juhendi, mille abil otsustamisprotsessi lihtsustada nii, et teil on tulevikus magamiseks parim madrats.

Allpool on välja toodud olulisemad uue madratsi valimisega seotud tegurid.

kuidas-valida-madratsit.jpg

MADRATSI MÕÕTMED

Enne madratsi ostmist on teil vaja teada oma voodi mõõte, sest voodisse tuleb osta õiges suuruses madrats. Enamus täiskasvanutele mõeldud madratseid on müügil pikkusega 200 cm, sest standardpikkusega vooditesse just sellises mõõdus madrats sobib.

Madratsite laiused varieeruvad rohkem, kuid ka voodite laiuste osas on olemas enamlevinud standardsed mõõdud. Sobiva madratsi leiad, kui klikid mõõdu lingil. Enamlevinud kaheinimese voodi standardmõõdud on järgmised:

Nendes laiustes madratsid on üheinimese voodi madratsid:

Saab osta ka teistes mõõtudes madratseid ning lasta ka eritellimusel teha endale sobivas mõõdus madrats. Siiski on standardmõõtudes madrats reeglina odavam, kui sarnase erimõõduga samaväärne madrats. Standardmõõtudes madratsite valik on suurem, kui erimõõdus madratsite valik. Nii et voodit ostes on soovitatav vaadata voodi mõõte ja eelistada voodit, millesse sobib standardmõõdus madrats.

Madratsi pikkus on reeglina standardne ja olulisem on mõelda madratsi laiusele. Päevakorda tuleb see teema kaheinimese voodile madratsit ostes. Kaheinimese voodisse on võimalik osta üks lai kaheinimese madrats nt. 180 cm laiune, või selle asemel hoopis kaks 90 cm laiust madratsit, mille saab panna voodi raami sisse kõrvuti. Kahe kitsama madratsi ostmisel on mitu olulist eelist:

 • Kui ühel madratsil olev inimene pöörab külge, pole see kõrval olevale inimesele madratsi kaudu tunda, sest madratsite vedrustused ja polsterdused on sõltumatud. See tähendab, et ühel madratsil toimuv liigutamine ei mõjuta teist madratsit.
 • Kui ühes voodis magavatel inimestel on suur kehakaalu erinevus, on võimalik valida erineva jäikusega madratsid, kergemale pehmem ja raskemale jäigem.
 • Kahe kitsama madratsi transport ja käitlemine on oluliselt lihtsam kui ühe suure madratsi puhul. Suur kaheinimese madrats on nii suur, et ühe inimesega madratsit tõsta, ümber pöörata, kloppida jne. on peaaegu et võimatu. Kahe väikese puhul on see oluliselt lihtsam ja mugavam.
 • Lihtsam on voodit korrastada kahe väiksema madratsi puhul kui ühe suure puhul.
 • Kahe väiksema madratsi kasutamise miinuseks on kokkuvõttes veidi kõrgem hind.
 • Tihti arvatakse ekslikult, et kahe kõrvuti asetseva madratsi puhul tekib madratsitele oluline vahe ning see on häiriv, kuid see pole nii - madratsid on voodiraamis nii tihedalt kokku surutud, et madratsite vahekohta pole tunda.

Paljude inimeste jaoks kaaluvad kaheinimese voodis kahe kitsama madratsi kasutamise eelised üles ühe suure madratsi eelised, nii et tasuks kaaluda kahe kitsama madratsi ostmist.

MADRATSI ELUIGA

Teie madratsi eluiga mängib suurt rolli uue madratsi valimisel.

Üldiselt kehtib rusikareegel, et kui teie madrats on üle 8 aasta vana, pole tõenäoliselt halb mõelda uue hankimisele.

See reegel ei kehti siiski kõigi madratsite kohta. Kindlasti on madratseid, mis suudavad vastu pidada üle 8 aasta ja olla endiselt kvaliteetsed madratsid. Kõige olulisemad otsustamiskriteeriumid tulenevad teie une kvaliteedist. Kui olete rahutu unega, ärkate valudes, ei maga öö läbi või lihtsalt ei tunne end hästi puhanuna, võib olla põhjuseks asjaolu, et madratsi eluiga on läbi ja on aeg kaaluda madratsi väljavahetamist.

MADRATSITÜÜBID: MILLINE MADRATS VALIDA?

Õige madratsi tüüp sõltub magamisasendist ja magamisharjumustest. Madrats sobib teile, kui teie selgroog on teie eelistatud magamisasendis sirge ja pole ühelgi hetkel kõver ega vajunud.

milline-madrats-valida.jpg

Madrats, mis ei kohane korralikult ja ei paku ülitähtsates kohtades piisavalt tuge, põhjustab seljavalu ja pinget, halvimal juhul tõsiseid vereringehäiretest ja/või selgroolülide vaheliste ketaste asendist tingitud probleeme.

Lisaks füüsilistele probleemidele on unepuudus loomulikult terviseprobleem, mis tuleneb öösel lõdvestumise puudumisest. Teie keha on võimeline võitlema patogeenidega ja pakkuma teile vajalikku jõudu ainult siis, kui magate piisavalt.

Õige madratsi valimine pole seega ainult mugavuse küsimus, vaid eelkõige tervisemure. Kuna teie tervis ja hea uni on meile väga olulised, leiate allpool väikese juhendi, mis aitab teil leida õige madratsi tüübi.Tänapäeval pakutavate paljude madratsi tüüpide juures võib see sageli olla kõige raskem otsustuskoht. Ärge muretsege, allpool oleme toonud välja kõige levinumad madratsitüübid, mis aitavad vastata küsimusele “millist madratsit valida?”.

MADRATSI PEHMENDUS

Vedrumadratsitel on üks või mitu vedrude (tavaliselt terasest) kihti, mis pakuvad tuge ja mugavust.

Suurem vedrude arv tähendab tavaliselt paremat mugavust ja tuge. Vedrumadratsite vedrude kihid on on kaetud pehmendavate materjalidega. Kasutusel on:

 • *poroloon
 • *“memory foam”
 • *puuvillatekstiil
 • *lateks
 • *kookose kiud
 • *lambavill jms.

Madratsitel on tihti kaks erinevas olukorras kasutatavat külge. Näiteks talvel saab magada soojema, lambavillaga kaetud pehmenduskihi peal ning suvel jahedama, puuvillakihi peal.

stroma-madrats-orfeas.jpg

Suve ja talve jaoks mõeldud erinevate külgedega madrats Stroma Orfeas

MADRATSI VEDRUD

Skandinaavias ja põhja-euroopas on ajalooliselt olnud au sees vedrudega madratsid. Samal ajal magab enamus lõuna-eurooplasi ilma vedrudeta madratsitel. See on paljuski kinni traditsioonides ning selles, et põhja-euroopas ei pea suur osa inimesi siiamaani traditsioonilist porolooni kvaliteetseks materjaliks hoolimata sellest, et materjalitööstuses on toimunud selles valdkonnas hiiglaslikud arengud.

vedrumadratsid.jpg

Kui teie valik on langenud vedrudega madratsi kasuks, siis võiksite eelkõige kaaluda pocket- ehk taskustatud vedruplokiga toodet. Pocket-vedruplokk, kus kõik vedrud on pakitud omaette kotikestesse, pakub kehale magamisel paremat tuge. Klassikalises ja odavamas bonell-vedruplokis on vedrud on omavahel traadiga ühendatud ja see tähendab, et kui toetada end madratsile, siis liiguvad kaasa ka teised vedrud.

Kui soovid oma magamiskvaliteeti veel rohkem panustada, võib soovitada multipocket-vedruplokki. Nagu nimigi viitab, on tegemist pocket-vedruploki edasiarendusega, kus pakitud vedrusid on ühe ruutmeetri kohta kaks korda rohkem. Suur vedrude arv peab tagama eriti täpse keha toestamise ning seeläbi ka sügavama une.

Lisaks mängib madratsi valikul rolli ka vedrutraadi läbimõõt ehk siin on põhimõte järgmine, mida peenem traadi läbimõõt näiteks 1,7mm seda pehmem madrats ja mida jämedam traadi läbimõõt nt. 2,3mm seda jäigema madratsiga on tegu. Siinkohal tasub tähelepanu pöörata ka vedrude arvule m² kohta, ehk kui on vedrutraadi läbimõõt näiteks 2mm ja vedrusid on ühel ruutmeetril 110 tükki ja teisel madratsil, millel on samuti on vedrutraadi läbimõõt 2mm ja vedrusid on 1m² 120tk siis on viimane jäigem ning parema toetuskvaliteediga kuna sellel on rohkem vedrusid 1m² kohta.

MADRATSI POLSTERDUS

Madratsi polsterduskihtides kasutatakse tänapäeval enamasti klassikalist porolooni, selle vetruvamat edasiarendust high-resiliance porolooni ning lateksit. Viimasel ajal kogub populaarsust “memory foam” ehk visco poroloon, mis järgib eriti täpselt kehakumerusi ning pakub seeläbi lihaskonnale maksimaalset tuge. Miinuseks on selle materjali „hangumine“ madalamatel temperatuuridel. Need, kes hindavad eriti jäika madratsit, võiksid kaaluda kookose kihiga madratsi ostmist.

poroloonmadratsid.jpg

Polsterduse juures tasuks uurida ka seda, milliseid lisakihte madratsis veel on kasutatud. Näiteks loovad lisaväärtust puuvilla ja villa kiht. Puuvillaga vooderdatud pool on mõeldud kasutamiseks suvisel perioodil, villaga pool talvisel. Samuti tasub jälgida, millise paksusega vatiini on madratsi katte õmblemisel kasutatud. Paksem vatiin lisab tootele kohevust ja pehmust. Madratsi ostmisel tuleks uurida ka seda, kas madratsi kate on eritöötlusega või mitte. Osad eritöötlused takistavad tolmulestade teket ja seega vähendavad allergiat, mõned eritöötlused on magamistemperatuuri reguleerimiseks.

TASKUSTATUD VEDRUDEGA MADRATS

Taskustatud vedrudega madrats sobib teile, kui olete raskema kehakaaluga või kaldute öösel tugevalt higistama. Sageli pöörate une pealt ringi, mis tähendab, et magate kõhuli või selili, mõnikord ka külili. (Muidugi võite teatud magamisasendis ka kauem viibida.) Eelistate mitte väga pehmet aluspinda aga ka mitte liiga jäika.

sleepwell-vedrumadrats.jpg

Sleepwell vedrumadrats


BONELL-TÜÜPI VEDRUMADRATS

Bonell tüüpi vedrumadratsi puhul on madratsi sees vedrud, mis on omavahel traadiga ühendatud, nii et tekib üks suur vedruplokk. Allolev pilt näitab bonell tüüpi madratsi sisu.

Bonell tüüpi madrats sobib teile, kui madratsit otsides on esmatähtis võimalikult madal hind. Eelistate magada kõhuli või selili. Magades ei meeldi Teile, kui vajute sügavale madratsisse - Teile meeldib natuke kindlamalt lamada. Võimalik, et higistate öösel tugevalt või võite olla raskema kehakaaluga.

bonell-vedrustus.jpg

Stroma madrats Soft Ökoloogiline


MEMORY FOAM'IST (ingl.k mäluvaht) MADRATSID

Ingliskeelse terminiga “memory foam” tähistatakse viskoelastset vahtpolüuretaani. Nendes madratsites puuduvad vedrud, kogu madrats on täidetud memory foam’iga. Memory foam madratsid on tuntud oma suure toe, keha surve vähendamise ja - kontuuride järgimise poolest. Memory foam pole käega katsudes ühegi teise materjali moodi, ta on äärmiselt elastne, mugav, vastupidav ja laseb õhku läbi.

Madratsi täitematerjali eristruktuur on nn. "mäluefektiga". Heitnud pikali madratsile, tunnete te enda all üsna kõva pinda. Mõne hetke pärast madrats kohandub teie keha vormidega ja hajutab kehale langeva surve

Ajalooliselt on memory foamil olnud mõnevõrra halb maine, kuna see tähendas palavas magamist. Kuid seda materjali on edasi arendatud ning suur osa tänapäevaseid “memory foam” materjale on suurepäraste jahutusomadustega.

Memory foamist madrats sobib teile, kui:

 • eelistate magada külili (võimalikud on ka kõhuli- ja seliliasendid)
 • teie kehakaal on vahemikus 50–130 kg
 • soovite täiuslikku kehaga kohandamist "kaaluta" une jaoks ilma märgatavate kokkupuute- või rõhupunktideta
 • teid vaevavad seljaprobleemid
 • magate rahulikumalt ja pöörate end vaid aeg-ajalt
 • teie magamistoas on toatemperatuur vähemalt 18 ° C (ainult siis saab termoelastne viskoosvaht optimaalselt keha kontuuriga kohaneda)
 • te ei kipu liialt higistama ja teile ei meeldi magada väga kõval ega ka väga pehmel aluspinnal.

memory-foam-madrats.jpg

Madrats Madrazzi


LATEKSIST MADRATSID

Lateksvahust valmistatud madratsid on tuntud oma suure reageerimisvõime, mugavuse, elastsuse ja jahutamise omaduste poolest.

Lateksist madrats on teie jaoks parim madrats, kui:

 • teie eelistatuim viis magamiseks on küliliasendis, aga vahetate ka sageli külge
 • teile meeldib sügavale madratsisse vajuda, eelistate lamamisel väga pehmet tunnet ja soovite täiuslikult kohanevat madratsit
 • te kannatate pinge all ja teie käed või jalad aeg-ajalt öösel “surevad ära”
 • teie kaal on 45–90 kg. (Kookospähkli kiududega lateksmadratseid soovitatakse ka kuni 140 kg inimestele. Kuid pikali heites on need üsna jäigad. Ideaalsed, kui magate kõhuli või selili.)
 • higistate voodis palju.

Sobib paaridele kellel on suur kehamassi erinevus ning ka seljaprobleemidega inimestele.

Lisaks sobib hästi magajatele, kes soovivad vahtu, kuid soovivad vältida “kallistava kontuuri” tekkimist, mis sageli kaasneb “memory foamist” madratsitega.

lateksmadrats.jpg

Lateksmadrats Hilding Melody Hybrid


POROLOONMADRATSID

Poroloonist madratsid on kõige soodsamad madratsid. Neil puudub vedrustus ning nende sisuks on ainult poroloon. Madrats on kaetud erinevast materjalist tekstiilidega ja tihti on madratsi kate lihtsalt eemaldatav ning kergesti pestav.

Poroloonmadrats kaalub vähe. Poroloonmadratsi üheks eeliseks on, et seda on võimalik päris väikeseks kokku rullida ning ladustada. Müügil olevad [[https://www.on24.ee/search?q=rullmadrats|rullmadratsid]] ongi valmistatud poroloonist. Nii nagu kogu materjalitööstus, on ka poroloon materjalina palju arenenud. Kvaliteetne poroloon säilitab hästi ja pikaajaliselt oma vormi ning on tervislik. Poroloonmadrats pakub piisavat tuge eelkõige kergematele inimestele. Näiteks lastevoodites on poroloonmadratsid väga levinud, sest neid on kerge hooldada ja oma funktsiooni täidavad need väga hästi.

Poroloonmadrats sobib teie jaoks, kui teile on oluline soodne hind. Teie kehakaal on vahemikus 40–90 kg (mõned XXL madratsimudelid sobivad kuni 180 kg inimestele) ja magate üsna rahutult või muudate sageli oma magamiskohta. Teile ei meeldi sügavale madratsisse vajuda ja te eelistate magada keskmiselt pehmel kuni keskmiselt tugeval aluspinnal. Samuti on see hea lastevoodites, lihtsa hoolduse tõttu.

poroloonmadrats.jpg

Poroloonmadrats


KATTEMADRATSID

Kattemadratseid kasutatakse reeglina vedrumadratsite peal. Kattemadrats annab magamiskohale lisamugavust ja pehmendust. Kattemadrats on tehtud erinevatest pehmandatavatest materjalidest näiteks lateks, poroloon, puuvill, memory foam, jms. Kattemadratsi katted on tavaliselt eemaldatavad ja lihtsalt puhastatavad. Mõnede kattemadratsite oluliseks osaks on ka disain, kus madratsi nähtavale osale on võimalik tellida mööbliriidest servad. Kattemadratsile on lihtsam paigaldada kummiga linu kui paksudele alusmadratsitele, seega muudab kattemadratsi kasutamine voodi korrastamise mugavamaks. Nii, et kattemadratsit kasutades suurendate oma magamisaseme mugavust, pikendate alusmadratsi eluiga ja muudate voodi korrastamise mugavamaks.

Seega esialgselt liigsena tunduv lisakulutus kattemadratsi ostmisel võib lõppkokkuvõttes osutuda tasuvaks investeeringuks mis lisab oluliselt mugavust ja une kvaliteeti.

Kattemadrats sobib teile, kui eelistate lisamugavust magamisel, soovite oma alusmadratsi eluiga maksimaalselt pikendada ning soovite lihtsustada magamisaseme korrastamist.

kattemadrats.jpg

Kattemadrats Sleepwell Top Latex Lux


KUI PEHMET MADRATSIT VAJATE?

Kõige tavalisem küsimus, mille me oma klientidelt saame, on "kui pehme see madrats on?" See on ka üks kõige raskemini vastatav küsimus. Madratsi pehmuse tunnetus sõltub teie pehme, keskmise ja jäiga määratlusest. See on väga subjektiivne. Lisaks mõjutavad tunnetust teie kehatüüp, kaal, suurus ja muud tegurid. Paljudel tootjatel on toodete juures soovitused, millise keharaskusega inimesele vastav madrats sobib. Ja samuti on lisatud pehmuse skaala, mis aitab vastata küsimusele “millist madratsit valida?”.

MADRATSI OSTMISE EELARVE

Vanasti oli madratsi ostmiseks ainus reaalne võimalus poodi minek, mis tähendas peaaegu alati keskpärase madratsi eest ülemaksmist või kallite kuid kasutute eriomadustega madratsi ostmist müügimehe hea töö tulemusena. Mööblikaubandus veebis aitab seda muuta. Kuna paljud ettevõtted toodavad suurepäraseid madratseid õiglaste ja mõistlike hindadega, saavad tarbijad tagasihoidliku eelarve piires saada suurepärase voodi.

On24 internetikaubamajas on madratsite valik oluliselt suurem kui tavapoodides. Veebist ostes on võimalik kõiki madratsite omadusi rahulikult uurida, madratseid võrrelda ning teha enda jaoks parim otsus. Kuigi madratsit ei saa internetipoest ostes käega katsuda, on võimalik madrats tagasi saata juhul,kui ost mingil põhjusel ebaõnnestus.

Madratsite valdkonnas ei tähenda kallim hind alati paremat madratsit, eriti kui ostate madratsi tavapoest. On24 internetikaubamajas siiski on nii, et kallim madrats on ka reeglina kvaliteetsem (kvaliteetsematest materjalidest tehtud, rohkem vedrusid jne.) Kuid tasub süveneda madratsite eriomadustesse, et mitte maksta omaduste eest, mida te tegelikult ei vaja. Hea on meeles pidada, et kvaliteetsemad madratsid kestavad kümme aastat. Kui madratsi hind jagada kümne aasta peale, ei ole see märkimisväärne summa arvestades seda, et voodis veedab inimene umbes kolmandiku oma elust ja une kvaliteet mõjutab väga selgelt ja otseselt ka ärkveloldud aja kvaliteeti.

Madratsi hind sõltub madratsi tüübist ja suurusest.

MADRATSITE HINNAD ALGAVAD 25 EUROST

 • Poroloonmadratsid on keskmiselt kõige odavamad, kuid ei saa öelda, et need pole kvaliteetsed madratsid. Ka nende seas on eriti kvaliteetsetest materjalidest tooteid. Kõige odavamate poroloonist beebimadratsite hinnad algavad u. 25 eurost ning mitmest erinevast kvaliteetsest materjalist toodetud kahe inimese madratsid maksavad kuni 900 eurot.
 • Lateksmadratsite hinnad algavad 300 eurost ja kallimad suured madratsid maksavad kuni 600 eurot.
 • Vedrumadratsite hinnad algavad u. 70 eurost. Sellise hinnatasemega on väikesed bonell-tüüpi vedruplokiga lastemadratsid. Ning kõige kallimad on luksuslikud, suured taskustatud vedrudega, mitme vedrukihiga madratsid, mis maksavad üle 2000 euro.
 • Odavamate väikeste kattemadratsite hinnad algavad u. 25 eurost. Ning kallimad, suured lateksist kattemadratsid, mille servad on kaetud kliendi valitud mööbliriidega, maksavad u. 600 eurot.

Kokkuvõtteks võib öelda, et madratsi saab osta omale sobiva hinnaga. Esmalt tuleb kindlaks teha endale sobiv madratsi suurus ja tüüp, enda rahalised võimalused (võimalik on kasutada järelmaksu) ning seejärel selgub ka madratsi ostmiseks vajalik eelarve.